Görme Engelliler

TARİHÇEMİZ

ZEYTİNBURNU KIRIMLI İSMAİL RÜŞTÜ OLCAY ANADOLU LİSESİ TARİHÇESİ

            Zeytinburnu Merkezefendi Mahallesinde bulunan Çiftlik İlkokulu bünyesinde 15.08.1984 tarihinde Ortaokul olarak kurucu Müdür Atanur ESEN yönetiminde eğitim ve öğretime başlamıştır. Okul için bağımsız bir bina yapılması amacıyla arsa tahsisi amaçlı çalışmalar sonucunda bir kısmı Türkiye Kömür İşletmelerinden bir kısmı da Belediyeye ait yolun iptal edilmesiyle bugünkü okulun kurulu olduğu arsa temin edilmiştir.         

1987 yılında 10 derslikli olarak inşaatına başlanmıştır. “Kendi okulunu kendin yaptır” kampanyası çerçevesinde hibeci arayışına girişilmiş, Üsküdar’da ikamet eden Fazilet OLCAY Hanımefendi ile tanışılmıştır. Görüşmeler sonucunda Fazilet OLCAY kardeşi İsmail Rüştü OLCAY adının okula verilmesi şartıyla bir miktar nakit parayı Milli Eğitime Müdürlüğüne bağışlamıştır. Bu bağış sonrasında 10 olarak başlanan derslik sayısı19’a çıkartılmıştır.        

Proje gerçekleştirme aşamasında bodrum kat katılarak derslik sayısı 23 olarak tespit edilmiştir. İnşaatın tamamlanması ile 24 Mayıs 1989 günü İsmail Rüştü Olcay Ortaokulu olarak bugünkü binasında eğitim ve öğretime törenle başlamıştır.          

1992-1993 eğitim-öğretim yılında Liseye dönüştürülen okulumuzda 1995-1996 eğitim-öğretim yılında “Yabancı Dil Ağırlıklı” Lise bölümü de açılmıştır. Bu bölüm son mezunlarını 2008 yılında veriştir. 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılından itibaren ise Genel Lise olarak hizmet vermeye devam etmiştir.

2003 yılında Fazilet OLCAY Hanımefendi okula gelir kazandırmak amacıyla bir Halı Saha yaptırmıştır. 1999 yılında meydana gelen depremden sonra okul inşaatının güçlendirilmesi amacıyla çeşitli girişimlerde bulunulmuş, 2006 yılında güçlendirme çalışmaları tamamlanmıştır.

Okulumuz 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Anadolu Lisesine dönüştürülmüştür.

Okulumuz 23 Derslik, 1 Fen Laboratuarı, 1 BT Sınıfı, 1Konferans Salonu gibi bölümleri ile eğitim-öğretime devam etmektedir.

Okulumuz Genel Lise bölümü öğrencilerinin Üniversiteye yerleşme oranı giderek artmış ve 2011 sınavlarında bu oran %50 yi geçmiştir, Yine 2011 sınavında LYS-5 Yabancı Dil Alanında İstanbul’daki tüm Genel Liseler arasında İstanbul ikincisi olmayı başarmıştır. 21 Ocak 2012 tarihinde Haliç Kongre Merkezinde yapılan ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ömer Dinçer’in katıldığı törende YÖNVER ikincilik ödülünü almıştır.